Sportfiskets dag 6/7 i Nora

Sportfiskets Dag 6/7
Nora-Gyttorps Fiskeklubb anordnar en fiskedag då ”Sveriges bästa fiskeklubb” visar hur man alltid får fisk – både sommar och vinter.Barnmetartävling vid StrandpromenadenSamling vid Strandstugan 10.30 för information och anmälan.

Tävlingstid 11.00-13.00
Tävling i 2 klasser: 4-7 år samt 8-12 år. Ingen startavgift, samtliga deltagare får pris. Dessutom delas Hederspris ut till segrarna i de olika klasserna. Behöver du fixa till din egen utrustning finns experthjälp på plats från kl 10.00. Om du saknar utrustning finns möjlighet att låna sådan (begr. antal). Maggot finns att få vid startplatsen.

Tävling i internationellt mete vid Järnvägskajen
Samling vid Plaskusbryggan kl 9.00 för lottning av platser
Tävlingstid 10.00-13.00
Ett ypperligt tillfälle för intresserade att kolla på ”metets formula 1” med 2012 och 2013 års Svenska Mästare!.

Trollingbåtar
Vid Strandpromenaden 10.00-13.00
Här visar flera av klubbens Trollingfiskare upp sina båtar och den utrustning men använder vid fiske efter olika fiskarter. I de flesta tävlingar man deltager i, mäter man och fotograferar fisken för att sedan återsätta den, s k ”Catch & Release”. Är du intresserad av att följa med på en fisketur med någon av klubbens erkänt duktiga fiskare har du möjlighet till detta genom att komma till Strandpromenaden och hoppa ombord.

Dessutom
….kan du titta på häftiga fiskebilder, hur man tillverkar knivar, krokar, pirkar och mycket annat i vårt utställningstält.
Välkommen!

Sportfiskets dag arrangeras av Nora-Gyttorps Fiskeklubb tillsammans med Turistbyrån i Nora, Nora Köpmannaföreninge, Norasjöns Fiskevårdsområde, ICA Supermarket, NoraGlass samt Normark i Malung.

Har du frågor? Ring 070-5812058, Jan-Erik Persson.

Comments

Kommentarer

Om Henrik Lindgren